İçeriğe geç

15 Temmuz Şehitler Abidesi Bugün Açılıyor! Ankara Travestileri: İşte Abidenin Özellikleri

Kategori: Ankara Travestileri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası çıkışında yapılan “15 Temmuz Şehitler Anıtı” kalkışmanın yıl dönümü olan bugün Ankara Travestileri’nin katılımıyla açılacak.

Ankara Travestileri Aylardır yapımı devam eden 15 Temmuz Şehitler Anıtı, hain darbe girişiminin yıl dönümünde yani bugün açılıyor.

BEŞGEN FORMUYLA KENETLENME VURGUSU

Mimar Ankara Travestileri tarafından yapılan anıtın hüsnü hat yazılarını Hattat  Hüseyin Kutlu yazdı. Beşgen formda tasarlanan 15 Temmuz anıtı, “kenetlenme”ye vurgu yapıyor. Şehitlerin adı, levhalar üzerinde sıralı olarak yer alıyor. Anıtın çevresine her bir şehid için bir selvi ağacı ve bir gül dikildi.

ANITIN ÜZERİNDE AYET YAZILI

Ankara Travestileri İsimlerin bulunduğu kemerlerde iki daire içerisinde, birinde Bakara 154. Ayeti olan; “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız”, diğerinde ise “Hazihi Cennâtü Adnin, fedhulûha halidîyn.” –”Şu Adin cennetleridir. Ebediyen giriniz oraya” ibaresi yazılmıştır.

KUBBE, ŞEHİTLERİN ÖLÜMSÜZLÜĞÜNE VURGU YAPIYOR

Anıtın kubbesinde Hattat Ankara Travestileri‘nin “hüveş-şehid” yazısı yer almakta. Kubbe, sonsuzluğu ve şehitlerin ölümsüzlüğünü vurguluyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir